להתחברות

קהילה צומחת

קהילה צומחת תחת אש | מקורות

האופטימיות טובה ללב

האופטימיות טובה ללב

רוצים לדעת כיצד למנוע בעיות ומחלות לב? חוקרים הולנדים מציעים לנו לשמור על אופטימיות לאחר שמצאו כי לאנשים אופטימיים סיכוי נמוך יותר ללקות בליבם.

דומה שבעיות הלב ולחץ הדם הינם מנת חלקם של רבים בארץ בעולם ולא לחינם מכונות מחלות הלב "הרוצח השקט". מחקר חדש מציע למעוניינים למנוע בעיות לב כי מעבר לכל הדיאטות, הגלולות, הפעילות הספורטיבית וההימנעות מעישון, להיעזר במעט אופטימיות. גישה חיובית לחיים ודאי שלא תזיק, להיפך, היא כנראה תועיל.

אז כן, האופטימיות טובה ללב. האנשים האופטימיים ביותר מקרב קבוצה של 545 גברים הולנדים בין הגילאים 64 ל-84 שהתנדבו להיבדק במחקר נהנו מסיכוי נמוך בהרבה, של כ-50 אחוזים, ללקות בליבם וזאת לעומת אנשים פחות חיוביים. ממצאי המחקר, שארך כ-15 שנים, התפרסמו לאחרונה בכתב העת Archives of Internal Medicine.

מחקרים קודמים הציגו את האופטימיות כתכונה המסייעת לשמירה על בריאות כללית ועל הורדת הסיכויים לתמותה ממגוון של סיבות. עוד הציגו מחקרים בעבר את העובדה כי גישה חיובית עוזרת למטופלים שמחלימים מבעיות ומחלות בלבם, להחלים בצורה יעילה ומהירה יותר.

 

המחקר הנ"ל, שהובל על ידי ד"ר אריק גילטאי, מהמכון לרפואת הנפש בדפט, הולנד, בחן את מידת האופטימיות שגילו הנבחנים על ידי שאלות כגון "אני לא מחכה לשנים הבאות", "הימים חולפים עלי באיטיות" ו"יש לי הרבה תוכניות לעתיד".

 

"ניתן לבחון את רמת האופטימיות של אדם בצורה קלה ולאורך זמן", אמר גילטאי, "אולם היא לרוב אינה גוברת עם הגיל". הגברים דורגו בין 0 ל-3 בדרגות האופטימיות שלהם (כאשר התוצאה 3 הצביעה על האופטימיות הגבוהה ביותר). התוצאה הממוצעת היתה 1.5 בשנת 1985 ו-1.3 בשנת 2000.

מהממצאים עולה כי הגברים (שהיו כזכור בין גיל 64 ל-84) שהעידו על רמת אופטימיות גבוהה היו צעירים יותר, בעלי רמת השכלה גבוהה יותר, חוו מערכות יחסים יציבות יותר, חיו חיים בריאים וספורטיביים יותר ונהנו מרמת בריאות גבוהה יותר. "עדיין לא הצלחנו לקבוע בודאות האם התערבות חיצונית שמטרתה להעלות את מפלס האופטימיות אצל אנשים יכולה להוריד את הסכנה לתמותה ממחלת לב, אבל ללא ספק ישנו קשר הדוק בין אופטימיות ופחות בעיות לב".