להתחברות

קהילה צומחת

עמדות פתיחה

sources

סיכום 15.7.14

צבע אדום, אזעקות ושידורי טלוויזיה שלרוב לא מרגיעים…

איך כל זה משפיע על הקהילה שלכם? איך אפשר להתמודד? איך אפשר להפיג את המתח ומה עושים כשיש אזעקה בזמן
" הנה מה טוב ומה נעים"?

כל זאת ועוד- בדיון הבא….

 • עורך

  ,צבע אדום, אזעקות ושידורי טלוויזיה שלרוב לא מרגיעים…איך כל זה משפיע על הקהילה שלכם? איך אפשר להתמודד? איך אפשר להפיג…

  ,

  צבע אדום, אזעקות ושידורי טלוויזיה שלרוב לא מרגיעים…

  איך כל זה משפיע על הקהילה שלכם? איך אפשר להתמודד? איך אפשר להפיג את המתח ומה עושים כשיש אזעקה בזמן
  " הנה מה טוב ומה נעים"?

  (צפיה בדעה במקור)
 • רחל דאבוש

  , שלום לכולם! תרתי משמע אצלנו באשקלון,אנו חווים את זה כבר כמה שנים לצערנו "התרגלנו",זה גרם לחלק מאיתנו להיות מחוסנים.הקהילה… , שלום לכולם! תרתי משמע אצלנו באשקלון,אנו חווים את זה כבר כמה שנים לצערנו "התרגלנו",זה גרם לחלק מאיתנו להיות מחוסנים.הקהילה שלי צופה בחדשות עד אשר אני מגיעה לפעילות,ואז כשאני מארגנת אותם לקבוצה,אני פשוט מכבה את הטלויזיה,ומפעילה מוסיקה נעימה לפעילות,גם אם אין מצב של מלחמה.והדיירים משתפים עימי פעולה כרגיל,בכל יום שאני מגיעה אליהם זה כבר מצב של שיגרה ואז הם מבינים שהכל בסדר,עד שיש אזעקה ויש לנו 30 שניות למצוא מקום מוגן,הדיירים אינם שומעים את האזעקה,אלא אני ןצוות המחלקה ,ואז מיד מתארגנים כולם לקחת את הדיירים למקום מוגן יותר,וזה לא פשוט בכלל,יש לי דיירת,שהיא יחסית צלולה,היא אומרת שהיא לא מפחדת כלל מהטילים שמתפוצצים בתכיפות רבה מאוד,אז לי אין מה להתעקש אתה על כך,היא צודקת הזיקנה מדאיגה אותה יותר ממלחמה,וזו אישה שחוותה חיים בגטו ואיבדה חצי ממשפחתה מורחבת בשואה. אז בכל יום אני משדרת עסקים כרגיל,ילדיי בבית מוגנים. ובקהילה צומחת,דווקא דיברנו על המצב הנורא שאנו נמצאים,וערכנו דיון מי בעד המשך הלחימה של צהל בעזה נגד החאמס,ותתפלאו לשמוע שכמעט כל המשתתפים הצביעו בעד,יש להם חוסן ואימון בצהל ובקדוש ברוך הוא,והם בטוחים שישראל תנצח. הם לא מפחדים כלל וכך גם אני,וגם איני משדרת להם פחד או דאגה ,אני פשוט מנהלת שגרה אותן פעילויות שיש להם במהלך כל השבוע,רק בקהילה הצומחת מדברים על המצב ב,אופן מפורט יותר ,אך לא מעבר לכך,וזה עדיף לי,כדי לשמור על השפיות שלי ושל הדיירים שלי. אז ככה טוב לנו ונעים לנו. בתקווה לבשורות טובות!!! (צפיה בדעה במקור)
 • רחל דאבוש

  , שלום אדון ליאון! הדיון אצלי נערך בשתי שפות רוסית ועברית,פעם בשבוע מצרפת אלי לקבוצה מדריכה הדוברת רוסית והיא מתרגמת… , שלום אדון ליאון! הדיון אצלי נערך בשתי שפות רוסית ועברית,פעם בשבוע מצרפת אלי לקבוצה מדריכה הדוברת רוסית והיא מתרגמת לרוסית את דבריי לדיירים אשר אינם דוברים עברית כלל, אני מנחה את הקבוצה. במהלך הקראת החדשות מהעיתון,אם יש כתבה שמאוד מעניינת ויכולה להביא לדיון,אז אני מתחילה לשאול אותם ."מה דעתכם" "האם כך זה צריך להיות" והמדריכה השניה מתרגמת את דבריי ופונה לאותם דיירים שדוברים רוסית והם מאוד אקטיביים,והיא מתרגמת את דבריהם לעברית ויש להם תשובות מאוד מעניינות. השבוע שאלתי אותם אם הם חושבים שצהל צריך להמשיך לתקוף את החמאס בעזה וראו איזה פלא כולם ענו פה אחד "כן", פניתי לכל דייר אפילו לאילו הפסיבים חלקם ענו לי אבל לא פירטו, פניתי שוב לדיירים האקטיבים,ואז דייר אחד שמאוד קיצוני ויש לו קול עם נוכחות אמר "צריך להרוג אותם,הם רוצים להרוג אותנו הם לא רוצים שנחייה בארץ שלנו" אמרתי לו שיש אנשים בעזה,שאינם רוצים במצב הזה ונמאס להם מהחמאס,הם פוחדים ממנו ,אז הוא אמר"זו בעיה שלהם,אנחנו לא צריכים לפתור להם את הבעיות שלהם" ,ודיירת אחרת הסכימה עימו. שוב שאלתי "מי מבעד המשך לחימה שיצביע?" רובם הצביעו,שאלתי כל דייר שהצביע למה את החושב כך. וכולם באותה דעה שלא יעלה על הדעת שאזרחים יחיו כשכל תקופה שולחים רקטות לעברם,ומשבשים להם את החיים,מסכנים הילדים,זו המדינה שלנו. ודיירת אחרת שנוטה לחזור על דבריה אומרת במהלך כל הדיון "הכי טוב בישראל" (הדיירת עלתה לישראל עם קום המדינה). אני מסבירה להם את ההשלכות של המשך הלחימה,כניסה קרקעית לעזה,ואז הדייר המתפרץ נזכר במלחמת לבנון הראשונה וכמה אבדות היו לנו. אני מזכירה להם את מלחמת לבנון השניה ואת החיילים שנהרגו לנו בעזה כשצהל היה שם .ואז הוא מתחיל לבכות וגם דיירים אחרים מתחילים להיעצב מהזכרונות. והמדריכה השניה מתרגמת את דבריי וגם הדיירים האחרים נעצבים ץ פה אני עוצרת אומרת להם "אני היום מרימה טלפון לראש הממשלה מר ביבי נתניהו ואומרת לו שהדיירים בבית אבות הלפרין רוצים לחיות בשקט ולא מוכנים שישלחו עליהם כל כמה חודשים רקטות , ולכן אם הוא מחליט להמשיך אז אנחנו מאחורי ההחלטה שלו, ומאמינים בו שהוא יביא לנו את השקט לדרום" , דבריי תורגמו,הדיירים חייכו שוב פעם וסיימנו את הקבוצה בשיר "קטיושה" (הוא שיר הסיום של הקבוצה). אני רוצה לציין שהדיירת שהזכרתי שנוטה לחזור על דבריה בד"כ עוזבת את הקבוצה לקראת הסוף מחוסר עניין , ודווקא מאז חטיפת ורצח הנערים דיברנו על כך בקהילה היא מגלה עניין ומאוד מרותקת ויש לה מה לומר בהקשר לחטיפה של הנער הערבי ורציחתו והמהומות שהתחוללו והתגלגלו למלחמה . היא אמרה לגבי אותם יהודים שחטפו ורצחו "דם תמורת דם" וחזרה על כך כמה פעמים. הדיונים הללו שאנו מפתחים מאוד מרתקים את המשתתפים בקבוצה ולפעמים זה בא במקום סיפור , כך אני מצליחה לקרב אותם למציאות של היום ויש להם תובנות. הדיון נעשה באווירה טובה,כל אחד אומר את מה שיש לו,אני גם פונה לדיירים הפסיביים ולפעמים זה מצליח. אני גם מכניסה הומור לקהילה,ברגע שאני מרגישה שהם מתחילים להעצב מהחדשות הנוראיות כמובן שזה יראה מכובד. אני כותבת וברקע אזעקות,יירוטים,מטוסים,פשוט נורא,אבל אנו חזקים ומאמינים בקדוש ברוך הוא,בצהל ובכיפת ברזל,בלעדיה לא הייתי כותבת לכם. היא משרה לנו ביטחון,אין לכם מושג עד כמה. עם ישראל חי!!! (צפיה בדעה במקור)
 • קושיה
  עורך

  , איזה תיאור נפלא! חשבת פעם להיות סופרת? רק שאלה קצרה לי אלייך [וגם אל שאר המשתתפים שלנו כאן] האם… , איזה תיאור נפלא! חשבת פעם להיות סופרת? רק שאלה קצרה לי אלייך [וגם אל שאר המשתתפים שלנו כאן] האם היה כדאי שבנוסף להצעה שלך לומר שתרימי טלפון לביבי - היית מציעה להם לכתוב ביחד את המכתב . לנסות ולנסח אותו בעזרתם ואחר כך גם אולי - שכולם יחתמו עליו. ואולי אפילו יבחרו נציגים שיגשו לפקס - וישלחו ביחד אתך  את המכתב למשרד ראש הממשלה?  5 (צפיה בדעה במקור)
 • רחל דאבוש

  , תודה רבה על המחמאה,אך אני מסתפקת בלהיות מדריכת תעסוקה ומפתחת קהילה לעת עתה,תודה רבה על ההתייחסות. איך לא חשבתי… , תודה רבה על המחמאה,אך אני מסתפקת בלהיות מדריכת תעסוקה ומפתחת קהילה לעת עתה,תודה רבה על ההתייחסות. איך לא חשבתי על רעיון כזה מקסים. יש מצב שאני הולכת על זה,מחר בלי נדר אני אשאל את הדיירים אם הם מעוניינים לשתף איתי פעולה. ושוב פעם תודה. (צפיה בדעה במקור)
 • רחל דאבוש

  , נ.ב שכל זה היה כדי להעלות חיוך על פניהם,וזה פשוט מקסים ליישם את זה,אני גם אתייעץ עם הממונים עליי,בכל… , נ.ב שכל זה היה כדי להעלות חיוך על פניהם,וזה פשוט מקסים ליישם את זה,אני גם אתייעץ עם הממונים עליי,בכל זאת אני עובדת במחלקה לתשושי נפש. (צפיה בדעה במקור)
 • תמר דשבסקי

  , כמה טוב לשמוע מה שאת עושה. המשיכי לשתף אותנו! ואיך מתפקדים שאר המקומות?האם משתבשת התוכנית במרכזי היום? האם אתם… , כמה טוב לשמוע מה שאת עושה. המשיכי לשתף אותנו! ואיך מתפקדים שאר המקומות?האם משתבשת התוכנית במרכזי היום? האם אתם רואים אחדות מסוימת שמתרקמת בין האנשים תחת לחץ? האם הקהילה הצומחת עוזרת במשהו גם בתקופה זו?   (צפיה בדעה במקור)
 • עורך

  , האם ראיתם את הנחיות פיקוד העורף כאן? אולי כדאי לקיים סביבם שיחה עם הקהילה? להדפיס ולחלק אותם ולדבר לא… , האם ראיתם את הנחיות פיקוד העורף כאן? אולי כדאי לקיים סביבם שיחה עם הקהילה? להדפיס ולחלק אותם ולדבר לא רק על הפעולות הנדרשות - אלא גם איך הם מרגישים כשהם נדרשים לעשות אותם [לעסוק בצד הרגשי של החרדה ] (צפיה בדעה במקור)
 • תמר דשבסקי

  , חברים יקרים. לאור הפנינים שעלו פה בדיון אני רוצה להסב את תשומת לבכם למקור נוסף שהעלינו בנושא: טיפים להתמודדות במצבי… , חברים יקרים. לאור הפנינים שעלו פה בדיון אני רוצה להסב את תשומת לבכם למקור נוסף שהעלינו בנושא: טיפים להתמודדות במצבי לחץ וחרדה מומלץ אפילו לקרוא אותם עם הדיירים- וגם לעצמינו-  ולחשוב מה אנו עושים באופן עצמאי- ואף אינסטנקטיבי במצבי לחץ  ומה כדאי לאמץ ואפילו להתאמן בו בקהילה. ספרו לנו עוד טיפים משלכם! ערב שקט לנו ולכל עם ישראל   (צפיה בדעה במקור)
 • עורך

  , כשהתותחים רועמים .. לפעמים אנחנו משתתקים מדי.. בעקבות השיתוף המרתק  של רחל דאבוש ושל שלמה רפפורט נשמח לשמוע האם גם בקהילות צומחות… , כשהתותחים רועמים .. לפעמים אנחנו משתתקים מדי.. בעקבות השיתוף המרתק  של רחל דאבוש ושל שלמה רפפורט נשמח לשמוע האם גם בקהילות צומחות אחרות היו פעילויות להתמודדות עם המצב - שהיו מענינות וחשובות . אנא שתפו אותנו   (צפיה בדעה במקור)
 • תמר דשבסקי

  , שלום חברים יקרים אני מקווה שרק היום נשתמש בכותרת של קהילה צומחת תחת אש ושזה לא ימשך יותר מזה… ,

  שלום חברים יקרים

  אני מקווה שרק היום נשתמש בכותרת של קהילה צומחת תחת אש ושזה לא ימשך יותר מזה ( בעלי היקר במילואים מאז הכנס שלנו ...אי שם בצפון....אז יש לי אינטרס אישי שיסתיים...)

  בכל מקרה מצרפת דברים מהמלחמה הקודמת ומזכירה שלא בריא לצרוך יותר מדי חדשות, לא לנו ולא לקשישים- אל תשכחו לשאול אותם אם הם רוצים באמת לשמוע כל הזמן חדשות...

  אם יש דאגות תמיד טוב להפנות את האנרגיות לכיוונים חיובים כמו לשלוח דברים למילואימניקים ( או לנשים שלהם...) להכין משהו יצירתי, לכתוב דברים, החיילים תמיד שמחים לשמוע שהעורף מתפלל וחושב עליהם.

  בשורות טובות לכולנו, עדכנו אותנו מה חדש בקהילה

  נ.ב מישהי שכחה משקפיים בסמינר- הם אצלי

  מזמינה אתכם ליצור עימי קשר לקבוע ביקורים אצלכם בפברואר מרץ...

  כל טוב

  ועוד משהו למחשבה....

  שלכם

  תמר

  (צפיה בדעה במקור)

מקורות עיקריים